Refinancovanie hypotéky pre mladých sa oplatí len výnimočne

Refinancovanie hypotéky pre mladých sa oplatí len výnimočne
Niektoré hypotéky pre mladých, hlavne tie z minulosti, majú pomerne vysoký úrok. Ešte pár rokov dozadu bolo bežné, že na hypotéke pre mladých bol úrok bez zvýhodnenia aj 5%. Občas za mnou prichádzajú ľudia s požiadavkou na refinancovanie takejto hypotéky. Oplatí sa to len výnimočne.

Nižší úrok = nižšia splátka

Toto je jednoduchá matematika. Ak si hypotéku pre mladých beriete teraz, tak samozrejme vyjednanie nižšieho úroku vám prinesie aj nižšiu mesačnú splátku. Momentálne (október 2014) pri hypotéke pre mladých je možné získať úrok v najlepších prípadoch od 3 do 3,5% p.a.

Ak si od toho odrátate príspevok banky (-1%) a príspevok od štátu (-2%), tak získate úrok do 0,5% p.a. Pri starších hypotékach pre mladých sú sadzby omnoho vyššie. Dokonca aj ja s manželkou máme hypotéku pre mladých na jednu nehnuteľnosť s úrokom 4,89% p.a. pri 5 ročnej fixácii. Táto hypotéka je z roku 2011. Nie je to žiadna sláva, ak to porovnám s dnešnými úrokmi.

Po odpočítaní štátneho príspevku sme na 1,89% p.a., čo už znie trocha lepšie. Aj napriek tomu, že úrok na tejto hypotéke je na dnešné pomery stále veľmi vysoký, tak jej refinancovanie sa vôbec nevyplatí.

Stiahnite si zdarma E-BOOK: 7 tipov ako ušetriť na finančných produktoch

Pozor na poplatky a štátny príspevok

Banka a štát hypotéky pre mladých dotuje úrokovým zvýhodnením. Zvýhodnenie pri tejto hypotéke je na obdobie 5 rokov. Dôvodom, prečo sa vo väčšine prípadov nevyplatí refinancovať hypotéku pre mladých, sú poplatky a štátny príspevok.

Obmedzenia a možnosti, ktoré platia počas prvých 5 rokov:

  • Počas 5 rokov môžete kedykoľvek vyplatiť hypotéku pre mladých bez poplatku. Toto je obrovská výhoda. Bežný poplatok pri splatení hypotéky bez štátneho príspevku mimo obdobia fixácie je vo výške 5%, čo pri hypotéke 50.000 €, tvorí 2.500 €.
  • Počas prvých 4 rokov pri splatení hypotéky pre mladých musíte vrátiť celý štátny príspevok vrátane príspevku banky. Napríklad pri hypotéke 50.000 € s úrokom 3,5%, dobe 30 rokov a plnom využití štátneho príspevku ide o sumu 2.697 €. Celú túto sumu je potrebné vrátiť naspäť. Hlavne preto sa refinancovanie nevyplatí.

Predčasné splatenie hypotéky pre mladých pri predaji nehnuteľnosti

Predaj nehnuteľnosti je najčastejším dôvodom, kedy dochádza k splateniu hypotéky pre mladých do obdobia 4 rokov. Vtedy sa nevyhnete vráteniu štátneho príspevku a príspevku od banky.

Pri kúpe bytu na hypotéku pre mladých dobre zvážte, či vám veľkosť a iné parametre nehnuteľnosti budú vyhovovať najbližších 5 rokov.  Ak už musíte byt predávať, tak si predaj načasujte tak, aby ste hypotéku splácali po 4 rokoch jej splácania, aby ste nemuseli vracať štátny príspevok.


Refinancovanie hypotéky pre mladých sa oplatí jedine vtedy, ak tam máte veľmi vysoký úrok, hypotéku splácate viac ako 4 roky (nemusíte vracať štátny príspevok) a vyhnete sa poplatku za predčasné splatenie.

S plánovaním svojho bývania, výberom a nastavením hypotéky pre mladých sa obráťte na svojho finančného sprostredkovateľa.

Napíšte mi, čo pre Vás môžem spraviť a ako Vám môžem pomôcť.

Mgr. Jaroslav Ilek - expertnafinancie.sk

Mgr. Jaroslav Ilek

Pomáham ľuďom pri výbere a nastavení finančných produktov, aby za ne platili čo najmenej a získali čo najväčší úžitok.

jaroslav.ilek@fincentrum.com    0911 857 221

Chcete platiť menej za svoje finančné produkty?