Prvá Penzijná ponúka možnosť investovať bez vstupného poplatku

Prvá Penzijná ponúka možnosť investovať bez vstupného poplatku
Prvá Penzijná aktuálne ponúka 100% zľavu zo vstupných poplatkov do ich fondov. Sú konzervatívnejšie a využívajú ich ľudia, ktorí hľadajú stabilnejší výnos bez veľkých výkyvov. V článku nájdete informácie, ako túto akciu využiť a nájdete tam aj tipy na iné fondy, ktoré ponúkajú vyšší výnos.

Na aké fondy sa vzťahuje akcia?

Nie sú tam úplne všetky fondy, ktoré má Prvá Penzijná. Ale to nie je nevyhnutné, aby ste to mohli využiť. Medzi nimi sú fondy, ktoré sa dajú použiť ako doplnok portfólia pre krátkodobé investovanie.

100% zľava zo vstupného poplatku platí pre tieto fondy:

  • Krátkodobý dlhopisový o.p.f. KORUNA,
  • Stabilný fond o.p.f.,
  • NÁŠ PRVÝ REALITNÝ o.p.f.,
  • KAPITÁLOVÝ FOND o.p.f.,
  • Office real estate fund o. p. f.,
  • Aktívny fond o.p.f.

Nenájdete tam žiadne fondy, ktoré vám ponúknu vysoký výnos. Na to radšej použite podielové fondy alebo ETF fondy od zahraničných správcov.

Ukážku fondov, ktoré majú potenciál vyššieho výnosu a využívam ich pri tvorbe portfólia u mojich klientov, nájdete na konci článku.

Realitný fond má stabilný vývoj a výkonnosť

Z toho, čo ponúka Prvá Penzijná, vyberiem len jeden fond, ktorý využívajú konzervatívni investori alebo aj niektorí dynamickí investori na malú časť portfólia, ktorú investujú na krátke obdobie.

Ide o realitný fond od Prvej Penzijnej, ktorý vznikol ešte v roku 2007. Takto vyzerá jeho vývoj a výkonnosť.

Realitný fond Prvá Penzijná - vývoj k 9.6.2020Zdroj: https://www.penzijna.sk/fondy/nas-prvy-realitny-opf/

Za posledné 3 roky má výkonnosť 2,76% p.a. Nie je to nič svetoborné. Na druhej strane, keď si pozriete graf vývoja, tak má stabilný priebeh a človeka neprekvapí náhly pokles. A toto majú ľudia pri investovaní niekedy radšej ako vyšší výnos.

Neschvaľujem to, ale akceptujem to. Je to tak a práve preto som vybral ako ukážku tento fond.

Počas akcie je vstupný poplatok 0%, výstupný poplatok do 2 rokov je 1%, po 2 rokoch 0%. Určite do tohto fondu nemá zmysel investovať pre človeka, ktorý bude potrebovať peniaze o pol roka alebo o rok. To isté platí pre ľudí, ktorí plánujú investovať dlhodobo.

Aj napriek tomu, že Prvá Penzijná uvádza minimálny investičný horizont iba 2 roky, ja odporúčam 3 až 5 rokov.

Očakávaný výnos a riziká

Tento fond stabilne rastie už 13 rokov a od svojho vzniku má výnos 4,59% p.a., čo momentálne nie je reálne dosahovať. Do budúcna je šanca, že sa výnos bude pohybovať v rozmedzí 2 až 3% p.a. 

Neznamená to, že je úplne bez rizika. Je to špeciálny fond nehnuteľností, kde môže fond pozastaviť vyplácanie podielových listov maximálne na 12 mesiacov, ak je to v záujme ochrany investorov. Môže sa to použiť v situáciách, kedy by výbery z fondu boli extrémne vysoké a na výplatu by nepostačovala hotovosť, ktorú musí fond držať v minimálnej výške 10%. Pri tomto fonde je hotovosť vo výške takmer 80 mil. EUR a v niektorých obdobiach to bolo ešte viac. 

Do kedy trvá táto akcia?

Marketingová akcia platí do 30.6.2020. Do tohto termínu nestačí uzatvoriť zmluvu, ale peniaze musia už byť pripísané na zbernom účte fondu.

Na čo si dať pozor pri odoslaní platby?

Okrem toho, že musíte mať uzatvorenú zmluvu s Prvou Penzijnou (môže byť aj stará) a žiadosť o vydanie podielových listov pre vybraný fond, tak musíte poslať peniaze na zberný účet fondu so správnym variabilným a špecifickým symbolom.

VS je vaše rodné číslo a ŠS je číslo žiadosti o vydanie podielových listov.

Ako postupovať, ak už máte otvorený účet v Prvej Penzijnej?

Je to jednoduché. Stačí, ak pošlete peniaze na zberný účet fondu pod správnym VS a ŠS v období trvania akcie. Peniaze musia byť na účte najneskôr 30.6., aby sa stihli nakúpiť podielové listy.

Investovať môžete iba do fondu, ktorý máte uvedený v pôvodnej žiadosti o vydanie podielových listov. Ak chcete investovať do iného fondu, tak je potrebné, aby vám váš poradca pripravil žiadosť.

Pred investovaním do podielových fondov sa najskôr poraďte so svojom investičným poradcom.

Ako postupovať, ak ešte nie ste klientom Prvej Penzijnej?

  • Oslovte svojho investičného poradcu.
  • Prekonzultujte s ním svoj zámer. Máte na výber 2 možnosti. Využiť len službu finančného sprostredkovania (pomôže vám s otvorením zmluvy s Prvou Penzijnou) alebo využiť službu investičného poradenstva, ak ju poskytuje, a prebrať s ním celkovo vašu investičnú stratégiu.
  • Poradca vám pripraví žiadosť o otvorenie účtu v Prvej Penzijnej alebo celkový návrh investičnej stratégie, ktorého súčasťou môžu byť okrem Prvej Penzijnej aj fondy od zahraničných správcov.
  • Po uzatvorení zmluvy môžete poslať peniaze na zberný účet fondu, aby ste stihli akciu bez poplatku.

Kde investovať, ak hľadáte vyšší výnos a chcete investovať dlhodobo?

Dlhodobo prinášajú najvyšší výnos akciové fondy. Dokážu nielen zachovať hodnotu peňazí, ale aj pokoriť infláciu.

Podstatným faktorom pri investovaní sú poplatky a dane. Jednou z možností, ako investovať efektívne, je investovanie do ETF fondov. Tie ponúkajú nižšie poplatky a ich výnosy sú oslobodené od zdaňovania výnosu.

Toto je ukážka z účtu, kde sú investície len do ETF fondov. Väčšinu tvoria akciové ETF fondy a menšiu časť dlhopisové ETF fondy. Investícia bola zrealizovaná tento rok v čase poklesu na trhu a vďaka tomu, je tento účet v zaujímavom pluse aj po krátkom čase.


Zdroj: https://webapp.eic.eu/

Nie je pravda, že dobré sú iba ETF fondy. Veľa poradcov zavrhuje investovanie do podielových fondov. Ja s tým úplne nesúhlasím. Na ďalšom obrázku je účet, na ktorom boli nakúpené manažované podielové fondy tiež v čase poklesu. Aký je priebežný výnos, si môžete pozrieť na obrázku nižšie.


Zdroj: https://webapp.eic.eu/

Áno, väčšinu investícií realizujeme cez ETF fondy. Nehovorím však radikálne nie podielovým fondom. Niekedy majú svoje opodstatnenie v investičnom portfóliu a dokážu zarobiť. Základom je vhodný výber fondov a taktiež rozumné načasovanie investície.

Príležitosti v podobe veľkých poklesov na trhu nie sú až tak časté, aby sa na to dalo spoliehať. Preto pre väčšinu ľudí je vhodnou stratégiou pravidelné investovanie s väčšími investíciami v čase poklesu.

Ak máte akékoľvek otázky alebo chcete poradiť s investovaním, tak sa spojte so svojim investičným poradcom. Ak poradcu nemáte, tak môžete napísať mne. V rámci mojich časových možností odpovedám vždy na každú otázku.

Chcete poradiť s investovaním?
NAPÍŠTE MI.

Mgr. Jaroslav Ilek - expertnafinancie.sk

Mgr. Jaroslav Ilek

Som zakladateľom tohto webu, autorom ebooku "7 tipov ako ušetriť na finančných produktoch", autorom viac ako 200 článkov o financiách a regionálnym riaditeľom v spoločnosti Swiss Life Select Slovensko, ktorá je súčasťou švajčiarskej skupiny Swiss Life.

Na finančnom trhu sa pohybujem už od roku 2005. Mojou srdcovkou sú investície a momentálne ich spravujem 106 klientom. V rámci správy majetku riešim financie komplexne a preto im pomáham aj pri výbere a nastavení iných finančných produktov.

Vediem tím profesionálnych poradcov, ktorí majú kancelárie vo viacerých krajských mestách, ako sú BA, KE, ZA, TN. Som pre nich mentorom, koučom a občas aj bútľavou vŕbou. Ešte stále prijímam aj nových poradcov, ktorým odovzdávam to, čo som sa naučil v praxi počas 15 rokov.

Pomáham im zlepšovať systém práce tak, aby ich klienti vyhľadávali sami, mohli si vyberať, s kým budú spolupracovať a aby vďaka tomu zarábali 2 – 3 x viac ako je bežné v tomto odbore.

Keď chcete, aby som vám pomohol so správnym výberom finančných produktov, podľa vašich potrieb alebo sa chcete pridať do môjho tímu profesionálov, tak mi zavolajte alebo napíšte email na kontakty, ktoré vidíte nižšie.

jaroslav.ilek@swisslifeselect.sk    0911 857 221

Chcete platiť menej za svoje finančné produkty?