Prima banka ponúka sporenie s 5% úrokom. V čom je háčik?

Prima banka ponúka sporenie s 5% úrokom. V čom je háčik?
Sporenie s 5% ročným úrokom od Prima banky priťahuje ľudí už dlhšie obdobie. Je to asi jediná banka, ktorá na sporení ponúka úrok 5% p.a. Je to až podozrivo veľa a možno aj vás zaujíma to, čo sa za tým skrýva. Toto sporenie má niekoľko háčikov. Komu sa oplatí a komu naopak nie?

Aké úroky ponúkajú banky momentálne?

Je obdobie nízkych úrokov. Nízke úroky sú na hypotékach a samozrejme ešte nižšie sú na bankových vkladoch. Predsa len banky potrebujú niekde vytvárať zisk. Časť z neho si vytvoria na poplatkoch a časť v rozdiele v úrokoch na vkladoch a úveroch.

Momentálne sadzby na bankových vkladoch

 • Bežné účty – takmer všetky ponúkajú úrok 0% p.a.
 • Termínované vklady ponúkajú banky s úrokom od 0,01% do 1,5% p.a. A to sa bavíme o vkladoch nad 10.000 € a viazanosti na 3 alebo 5 rokov. Drvivá väčšina termínovaných vkladov neprekračuje hranicu 1% p.a.
 • Sporiace účty ponúkajú úroky od 0,01% do 0,4% p.a. Väčšina z nich líže práve tu spodnú hranicu.
 • Sporenie od Prima banky ponúka 5% p.a.

Že to tu vôbec nepasuje. Je to extrémne veľa a môže to pôsobiť až trochu podozrivo. Čo sa za tým skrýva a kde je schovaný háčik, odkrývajú podmienky sporenia od Prima banky.

Podmienky sporenia s 5% úrokom od Prima banky

Sporenie od Prima banky má svoje podmienky a pravidlá. Toto sú tie základné:

 • Je to sporenie k osobnému účtu. Takže úplne najzákladnejšou podmienkou je mať v Prima banke zriadený osobný účet. A ten niečo stojí, o čom budem písať ďalej.
 • Sporenie môže byť vo výške od 10 do 30 € mesačne (v minulosti to bolo 50 €).
 • Sporiť môžete 12, 18 alebo 24 mesiacov.
 • K jednému osobnému účtu je možné zriadiť maximálne 3 sporenia.
 • Za sporenie neplatíte žiaden poplatok. Platíte však za účet, ktorý musíte mať, ak chcete sporenie s 5% úrokom.

Sporenie Prima banka - úrok
Zdroj: https://www.primabanka.sk/preview-file/us_obcania_01_07_2020-3889.pdf

Zatiaľ to vyzerá celkom dobre. Poďme však ďalej a pozrime sa aj na tie veci, ktoré už vyzerajú menej vábivo. Toto je zopár z nich:

 • Poplatok za vedenie účtu je 4,90 € mesačne. Oproti iným bankám to síce nie je veľa, ale ťažko sa dostanete na 100% zľavu z poplatku za vedenie účtu. Písal som o tom v inom článku o podmienkach na získanie účtu bez poplatku. O koľko to zníži celkový výnos sa môžete dočítať nižšie.
 • Doba sporenia je presne limitovaná. Môžete sporiť 12, 18 alebo 24 mesiacov. Ani o deň menej, ani o deň viac.
 • Celý čas musíte vkladať vopred dohodnutú sumu. Nemôžete vkladať menej, nemôžete vkladať viac, nemôžete vložiť jednorazovo ani cent navyše a nemôžete vynechať ani jeden mesačný vklad.
 • Môžete vkladať maximálne 150 € mesačne a aj to na 3 sporenia po 50 €. Nie je možné vkladať viac ako 50 € na 1 sporenie.
 • Úrok je pripisovaný až na konci kalendárneho roka.
 • Pri predčasnom výbere prichádzate úplne o všetky úroky. Nedostanete absolútne nič, len svoj vklad.


  Stiahnite si zdarma E-BOOK: 7 tipov ako ušetriť na finančných produktoch

Ako vyzerá sporenie od Prima banky v číslach

Spravil som jednoduchý prepočet. Rátal som v ňom so sporením 100 € mesačne a obdobím sporenia 2 roky. Aký je výsledok sporenia, ak zarátam aj povinný poplatok za vedenie účtu? Odpoveď nájdete v nasledujúcom obrázku.


Zdroj: prepočet autora

Po zarátaní poplatku za vedenie účtu je výsledok sporenia po 2 rokoch mínusový (- 26,96 €).

Komu sa oplatí a komu nie sporenie od Prima banky s 5% úrokom?

Úrok v reklame nie je všetko. 5% p.a. vyzerá síce fantasticky, ale ak si k tomu prirátate poplatok za vedenie účtu a podmienky na získanie úroku, tak až tak fajnovo nepôsobí.

Komu sa neoplatí sporenie

 • Ak máte účet v inej banke, ktorý vám vyhovuje, tak do Prima banky sa vám kvôli sporeniu vôbec neoplatí ísť a zakladať si nový bežný účet so sporením.
 • Ak chcete investovať jednorazovo väčšiu čiastku alebo sporiť viac ako je 90 € mesačne.
 • Ak chcete sporiť bez viazanosti.
 • Ak neviete dodržať pravidelné sporenie rovnakej sumy v ten istý deň každý mesiac.

Komu sa oplatí sporenie

 • Ak už máte účet v Prima banke a musíte ho tam mať napr. kvôli hypotéke a poplatok platíte tak či tak.
 • Ak chcete investovať pravidelne, nie jednorazovo a menšie čiastky do 90 € mesačne.
 • Ak vám nevadí viazanosť finančných prostriedkov.
 • Ak viete dodržať pravidelné sporenie rovnakej sumy v ten istý deň každý mesiac.

Podmienka bežného účtu v Prima banke, prísne podmienky, ktoré musíte splniť a obmedzenia na sporení robia toto sporenie s 5% ročným úrokom nezaujímavým pre väčšinu ľudí na trhu.

Alternatívne riešenia

Pri sporení a investovaní na krátke obdobie veľa možností nemáte. Môžete siahnuť po sporiacich účtoch alebo termínovaných vkladoch. Aj napriek nízkym úrokom môžete dosiahnuť vyšší výnos ako na sporení od Prima banky.

Použitie podielových fondov pri krátkodobých investíciách do 3 rokov má svoje obmedzenie a je vhodné len pre niektorých ľudí.

Akonáhle môžete alebo chcete investovať peniaze na 3 roky a dlhšie, tak si môžete dovoliť použiť vhodne vybrané podielové fondy. Vďaka tomu môžete dosiahnuť vyšší výnos ako ponúkajú bankové vklady. Prečo investujem do podielových ja osobne, si môžete pozrieť v tomto článku: Ležia vaše úspory v banke? Takto si môžete zvýšiť výnos.

Pri výbere vhodného produktu na investovanie kontaktujte svojho finančného sprostredkovateľa. Ak sa venuje aj investíciám, tak je šanca, že vám pomôže vybrať a nastaviť investíciu tak, aby ste dosiahli požadovaný výnos.

Chcete poradiť s investovaním?
NAPÍŠTE MI.

Mgr. Jaroslav Ilek - expertnafinancie.sk

Mgr. Jaroslav Ilek

Som zakladateľom tohto webu, autorom ebooku "7 tipov ako ušetriť na finančných produktoch", autorom viac ako 200 článkov o financiách a regionálnym riaditeľom v spoločnosti Swiss Life Select Slovensko, ktorá je súčasťou švajčiarskej skupiny Swiss Life.

Na finančnom trhu sa pohybujem už od roku 2005. Mojou srdcovkou sú investície a momentálne ich spravujem 106 klientom. V rámci správy majetku riešim financie komplexne a preto im pomáham aj pri výbere a nastavení iných finančných produktov.

Vediem tím profesionálnych poradcov, ktorí majú kancelárie vo viacerých krajských mestách, ako sú BA, KE, ZA, TN. Som pre nich mentorom, koučom a občas aj bútľavou vŕbou. Ešte stále prijímam aj nových poradcov, ktorým odovzdávam to, čo som sa naučil v praxi počas 15 rokov.

Pomáham im zlepšovať systém práce tak, aby ich klienti vyhľadávali sami, mohli si vyberať, s kým budú spolupracovať a aby vďaka tomu zarábali 2 – 3 x viac ako je bežné v tomto odbore.

Keď chcete, aby som vám pomohol so správnym výberom finančných produktov, podľa vašich potrieb alebo sa chcete pridať do môjho tímu profesionálov, tak mi zavolajte alebo napíšte email na kontakty, ktoré vidíte nižšie.

jaroslav.ilek@swisslifeselect.sk    0911 857 221

Chcete platiť menej za svoje finančné produkty?