Kde investovať peniaze, aby ste zarobili podstatne viac ako vo svojej banke?

Kde investovať peniaze, aby ste zarobili podstatne viac ako vo svojej banke?
Na bankových vkladoch majú Slováci momentálne viac ako 38 miliárd €. Tieto peniaze nedosahujú takmer žiadny výnos. Väčšina z nich leží na bankových účtoch, kde úrok len ledva prekračuje 0% p.a. Kde môžete investovať, ak chcete dosiahnuť výnosy 3, 5 alebo 7% p.a?

Banky ponúkajú len minimálne úroky

Bežné účty ponúkajú úroky 0% p.a. Práve na nich majú Slováci viac ako polovicu svojich úspor. Viazané vklady nie sú na tom výrazne lepšie.

Napr. najväčšie slovenské banky, kde leží väčšina viazaných úspor, ponúkajú pri 3-ročných termínovaných vkladoch nad 10.000 € takéto úroky (stav k 5.5.2019):

 • ČSOB – 0,2% p.a.,
 • SLSP – 0,01% p.a.,
 • Tatra banka – 0,1% p.a.,
 • UniCredit – 0,25% p.a,
 • VÚB – 0,1% p.a..

Keď chcete zarobiť viac, tak v prvom kroku musíte opustiť svoju banku. V druhom kroku je výber vhodných produktov na investovanie.

Nie je jedno koľko zarába vaša investícia

Na obrázku nižšie si môžete pozrieť koľko môžete získať, ak svoje úspory nebudete držať dlhodobo na bankových vkladoch s minimálnym výnosom a namiesto toho využijete lepšie zarábajúce produkty.


Zdroj: prepočeť autora

Na ukážku, ktoré produkty zarábajú viac ako bankové vklady, uvediem zopár konkrétnych podielových fondov, ktoré môžu priniesť vyšší výnos ako ponúkajú bankové produkty.

Stiahnite si zdarma E-BOOK: 7 tipov ako ušetriť na finančných produktoch

Náš prvý realitný, Prvá Penzijná

 • Výnosy v minulosti – 2,9% p.a. za posledný rok, 2,92% p.a. za 3 roky, 4,76% p.a. od vzniku fondu.
 • Podľa správcu je odporúčaný investičný horizont pri tomto fonde viac ako 2 roky. Ide o špeciálny fond nehnuteľností a investuje do cenných papierov úzko prepojených na realitný trh. Fond participoval na viacerých známych developerských alebo nájomných projektoch (Petržalka City, River Park, Tower 115, Westend a pod.).
 • Fond ponúka pomerne stabilný výnos a môže byť vhodný na krátkodobejšie zhodnotenie úspor. Do 30.5. 2019 je možné do tohto fondu investovať so 100% zľavou na vstupný poplatok.

Zdroj: www.penzijna.sk

Global Multi Asset Tactical Moderate Fund A-ACC-EUR, Fidelity Investment Management

 • Výnosy v minulosti – 4,46% p.a. za 3 roky, 4,62% p.a. za 5 rokov, 5,00% p.a. za 7 rokov, 5,88% p.a. za 10 rokov (údaje k 5.5.2019).
 • Je to zmiešaný fond s pomerne aktívnou správou. Môže investovať do rôznych aktív podľa aktuálnej situácie na trhu. Jeho cieľom je dosahovať stabilný nárast naprieč celým trhovým cyklom.
 • Fond je vhodný pre konzervatívnejších investorov, pre ktorých je dôležitá nízka volatilita a zároveň chcú dosiahnuť vyšší výnos.

Zdroj: www.eic.eu

Templeton Global Bond Fund A(acc)EUR, Franklin Templeton Investments

 • Výnosy v minulosti – 5,73% p.a. za 3 roky, 5,69% p.a. za 5 rokov, 4,68% p.a. za 7 rokov, 6,09% p.a. za 10 rokov (údaje k 5.5.2019).
 • Ide o dlhopisový fond, ktorý sa zameriava na dlhopisy nesúci vysoký výnos.
 • Nie je to konzervatívny fond. Je vhodný pre náročnejších investorov, pre ktorých hrá výnos investície podstatnú rolu a zároveň akceptujú zvýšenú volatilitu.

Zdroj: www.eic.eu

Pioneer Global Select EUR, Amundi Asset Management

 • Výnosy v minulosti – 9,96% p.a. za 3 roky, 9,20% p.a. za 5 rokov, 10,54% p.a. za 7 rokov, 10,20% p.a. za 10 rokov (údaje k 5.5.2019).
 • Je to akciový fond s globálnym zameraním. Môže investovať do akcií firiem z rôznych sektorov a odvetví po celom svete.
 • Dlhodobo ponúka pomerne slušný výnos a je vhodný pre náročnejších investorov, ktorí požadujú vyšší výnos a investujú v dlhšom časovom horizonte.

Zdroj: www.eic.eu

iShares Core MSCI World UCITS ETF, BlackRock iShares

 • Výnosy v minulosti – 12,12% p.a. za 3 roky, 7,41% p.a. za 5 rokov, 10,30% p.a. za 7 rokov (údaje k 5.5.2019).
 • Je to ETF fond s globálnym zameraním na akcie spoločností rozvinutých krajín. 
 • Dlhodobo ponúka pomerne slušný výnos a je vhodný pre náročnejších investorov, ktorí požadujú vyšší výnos a investujú v dlhšom časovom horizonte.

Zdroj: www.eic.eu

Pioneer U.S. Fundamental Growth EUR, Amundi Asset Management

 • Výnosy v minulosti – 14,93% p.a. za 3 roky, 16,17% p.a. za 5 rokov, 15,37% p.a. za 7 rokov, 16,90% p.a. za 10 rokov (údaje k 5.5.2019).
 • Tento fond sa špecializuje na akcie veľkých spoločností z USA. Väčšinu portfólia tvoria práve rastové akcie, ktoré ponúkajú nadpriemerný výnos pri vyššej volatilite.
 • Môže byť vhodný ako súčasť portfólia pri dlhších investičných horizontoch pre skúsenejších investorov.

Zdroj: www.eic.eu

Berte to len ako inšpiráciu. Pre výber konkrétnych produktov na investovanie kontaktujte svojho investičného sprostredkovateľa. Pomôže vám pri výbere produktov a nastavení investície na mieru podľa vašich požiadaviek.

Chcete poradiť s investovaním?
NAPÍŠTE MI.

Mgr. Jaroslav Ilek - expertnafinancie.sk

Mgr. Jaroslav Ilek

Som zakladateľom tohto webu, autorom ebooku "7 tipov ako ušetriť na finančných produktoch", autorom viac ako 200 článkov o financiách a regionálnym riaditeľom v spoločnosti Swiss Life Select Slovensko, ktorá je súčasťou švajčiarskej skupiny Swiss Life.

Na finančnom trhu sa pohybujem už od roku 2005. Mojou srdcovkou sú investície a momentálne ich spravujem 106 klientom. V rámci správy majetku riešim financie komplexne a preto im pomáham aj pri výbere a nastavení iných finančných produktov.

Vediem tím profesionálnych poradcov, ktorí majú kancelárie vo viacerých krajských mestách, ako sú BA, KE, ZA, TN. Som pre nich mentorom, koučom a občas aj bútľavou vŕbou. Ešte stále prijímam aj nových poradcov, ktorým odovzdávam to, čo som sa naučil v praxi počas 15 rokov.

Pomáham im zlepšovať systém práce tak, aby ich klienti vyhľadávali sami, mohli si vyberať, s kým budú spolupracovať a aby vďaka tomu zarábali 2 – 3 x viac ako je bežné v tomto odbore.

Keď chcete, aby som vám pomohol so správnym výberom finančných produktov, podľa vašich potrieb alebo sa chcete pridať do môjho tímu profesionálov, tak mi zavolajte alebo napíšte email na kontakty, ktoré vidíte nižšie.

jaroslav.ilek@swisslifeselect.sk    0911 857 221

Chcete platiť menej za svoje finančné produkty?