7 tipov ako si preveriť a vybrať finančného poradcu

7 tipov ako si preveriť a vybrať finančného poradcu
Finančných poradcov je na trhu ako maku. Maklérske spoločnosti masívne oslovujú ľudí na spoluprácu a častokrát bez kvalitného výberu. Výsledkom toho je obrovské množstvo finančných poradcov, ktorí naháňajú svojich klientov. V tomto článku ponúkam 7 zaručených tipov ako si môžete preveriť každého finančného poradcu a vybrať si z nich takého, s ktorým budete naozaj spokojný.

Väčšina finančných poradcov si klientov musí aktívne vyhľadávať. Naopak tých najlepších poradcov si klienti obyčajne vyhľadajú sami. Na trhu je najviac začínajúcich poradcov a len zlomok z nich sa stane profesionálmi a vydrží pracovať viac ako 3 roky.

Pozn.: V článku používam ľudovo zaužívaný pojem "finančný poradca" ako pomenovanie pre človeka, ktorý pracuje podľa zákona ako finančný agent. Finanční poradcovia tak, ako ich definuje zákon, na trhu takmer neexistujú. Bežní ľudia pojmom finančný poradca aj napriek tomu volajú väčšinu ľudí, ktorí pracujú s peniazmi. Preto som zvolil aj ja toto pomenovanie.

Preverte si viacerých finančných poradcov, ktorí vás oslovujú a vyberte si takého, ktorý je skutočným odborníkom a najviac vám sadne.

Je registrovaný v NBS?

Každý finančný poradca musí byť zaregistrovaný v NBS. Je jedno, či je jeho sídlom Bratislava alebo Košice. Pravidlá platia všade pre každého rovnako.

Môžete si ho preveriť priamo na ich webovej stránke http://regfap.nbs.sk/search.php. Stačí ak zadáte meno a priezvisko poradcu alebo názov s.r.o., ak nepracuje ako SZČO, ale ako firma.

Ak ste tam svojho poradcu nenašli, tak nie je poradcom (finančným sprostredkovateľom) a nemôže vykonávať finančné sprostredkovanie.

Ak ste ho tam našli, tak sa o ňom dozviete tieto fakty:

 • ako dlho pracuje ako finančný poradca,
 • pre akú spoločnosť pracuje,
 • v akých sektoroch má registráciu.

TIP č. 1: Vyberte si takého poradcu, ktorý je registrovaný v NBS a má registráciu vo viacerých sektoroch. Ak by mal registráciu len pre jeden sektor, napr. poistenie, tak vám môže sprostredkovať len poistenie a napr. úver už cez neho nevybavíte.

Ako dlho pracuje ako finančný poradca?

Čím dlhšie pracuje ako finančný poradca, tým viac skúsenosti by mal mať. Neplatí to však paušálne. Aj finančný poradca začiatočník vám môže poskytnuť kvalitnú službu, ak za ním stojí skúsený kolega s dlhšou praxou, ktorý mu radí, pomáha a kontroluje jeho prácu. V tom prípade je práve on garantom toho, že práca bude odvedená naozaj kvalitne.

Ako dlho pracuje v tejto oblasti, si môžete zistiť v registri NBS. Nájdete tam aj staršie registrácie v prípade, že finančný poradca zmenil firmu, s ktorou spolupracuje, ale až po roku 2006.

Zistite si, či pracuje naplno alebo popri inej práci. Buď sa ho na to spýtate na stretnutí alebo si to zistite vopred od spoločných známych. V prípade, že pracuje popri inej práci, tak buďte opatrnejší, pretože to môže ovplyvniť kvalitu jeho práce.

TIP č. 2: Vyberte si poradcu s dlhšou praxou, čím zvýšite pravdepodobnosť, že bude mať aj viac skúseností a môže vám lepšie poradiť. V prípade začínajúceho finančného poradcu dajte prednosť tomu, kto má za sebou skúseného kolegu.

Stiahnite si zdarma E-BOOK: 7 tipov ako ušetriť na finančných produktoch

Pre akú spoločnosť pracuje?

Ak sa vám finančný poradca nepredstavil v telefóne aj menom spoločnosti, tak si to môžete zistiť sami opäť cez register v NBS. Tam môžete nájsť poradcu ako viazaného finančného agenta alebo podriadeného finančného agenta. Čo to znamená, píšem nižšie.

 • Viazaný finančný agent pracuje len pre jednu spoločnosť a môže vám sprostredkovať finančné produkty len od jednej spoločnosti a pravdepodobne vám nepovie, že niekde je niečo lepšie, preto že by sa musel vzdať obchodu.
 • Podriadený finančný agent pracuje pre sprostredkovateľskú spoločnosť, ktorá spolupracuje s viacerými finančnými inštitúciami a tým pádom vám môže vybrať a ponúknuť to, čo vám najviac vyhovuje a nemusí sa obávať, že nespraví obchod.

Preverte si meno spoločnosti, pre ktorú finančný poradca pracuje a preverte si aj skúsenosti iných ľudí, ktorí už ich služby využili. Zistite si aj to, s akými spoločnosťami maklérska spoločnosť spolupracuje. Čím je ich viac, tým je väčšia šanca, že rady od finančného poradcu budú objektívnejšie.

TIP č. 3: Vyberte si poradcu, ktorý má dobré meno, kvalitné referencie a široké portfólio finančných produktov.

Preverte si finančného poradcu v sociálnej a zdravotnej poisťovni

Možno to vyzerá smiešne, ale mnoho finančných  poradcov má finančné problémy. Častokrát také závažné, že si nevedia platiť svoje záväzky. Splátky úverov v bankách a nebankovkách si preveriť neviete. Viete si však preveriť  platby poistného v sociálnej a zdravotnej poisťovni. Napr. na tejto stránke http://dlznik.zoznam.sk si môžete preveriť kohokoľvek, či má v poriadku platby za sociálne a zdravotné poistenie.

Ak ste tam na poradcu našli niečo závažné, tak zbystrite svoju pozornosť a dobre si premyslíte, či si od neho necháte poradiť.

TIP č. 4: Nikdy si nenechajte radiť finančným poradcom, ktorý si nevie poupratovať vo vlastnej peňaženke a sám má finančné problémy.

Aké referencie má finančný poradca?

Kvalitného finančného poradcu častokrát zákazníci oslovujú sami. Reklamu  mu robia jeho spokojní klienti. Zistite si čo najviac referencií a uľahčíte si tým rozhodovanie.

Kde nájdete referencie? Môžete sa spýtať vašich spoločných známych alebo človeka, ktorý vám finančného poradcu odporučil alebo dal poradcovi váš kontakt.

Zadajte si meno poradcu do google a preskúmajte, čo všetko o ňom hovorí web. V prípade, že má váš poradca svoju webovú stránku, tak si ju určite pozrite. Celkový dojem z jeho vyjadrení a názorov vám môže pomôcť pri rozhodovaní.

TIP č. 5: Čím viac kvalitných referencií na finančného poradcu máte, tým je väčšia šanca, že budete s jeho službami spokojný aj vy.

Pracuje z obývačky alebo vo svojej kancelárii?

Kvalitný finančný poradca má vlastnú kanceláriu. Ak neviete, s kým sa stretávate, tak si dohodnite stretnutie s poradcom u neho v kancelárii. Môže sa stať, že sa bude všemožne vykrúcať, prečo kancelária nie je vhodné miesto na stretnutie. Potom si domyslite sami, ako vyzerá jeho kancelária.

Ak Vám bez problémov povie áno, tak je to dobré znamenie. Nakoniec, ak Vám adresa jeho kancelárie nevyhovuje, tak stále môžete navrhnúť miesto stretnutia aj vy. Aspoň si preveríte o koho ide - poradcu z vlastnej obývačky alebo profesionála s kanceláriou.

TIP č. 6: Vyberte si takého poradcu, ktorý má vlastnú kanceláriu. Zvýšite tým pravdepodobnosť, že ide o profesionála a môže vám ponúknuť kvalitnejšiu službu.

Na osobné stretnutie si vopred pripravte otázky

Nie je nad osobné stretnutie. Okrem prvého dojmu, máte možnosť finančnému poradcovi položiť zopár otázok. Odporúčam mať vopred pripravené otázky, ktoré sa poradcu môžete opýtať.

Položte mu zopár otázok, na ktoré odpovede už poznáte z registra NBS. Uvediem pár príkladov.

 • Pre akú spoločnosť pracujete?
 • Ako dlho pracujete ako finančný poradca?
 • Aké finančné produkty môžete sprostredkovať?

Ak na tieto otázky finančný poradca neodpovie pravdivo alebo sa bude vykrúcať, tak ho radšej slušne odmietnite. Dobré znamenie je ak odpovie priamo, pravdivo a bez zaváhania.

Ďalšie otázky slúžia na to, aby ste zistili názory finančného poradcu na financie a podľa nich si môžete dotvoriť obraz o jeho službe, ktorú vám ponúka a čo môžete od neho očakávať.

 • Čo si myslíte o sporení cez poistenie?
 • Akým spôsobom je možné znížiť preplatenie na hypotéke?
 • Aké finančné produkty sám používate?

Ak vám finančný poradca bude napr. do nebies velebiť sporenie cez poistenie ako najvýhodnejšiu formu sporenia, tak hneď získate predstavu o tom, čo vám asi ponúkne ako riešenie.

TIP č. 7: Vyberte si takého poradcu, ktorý na priamu otázku bez zaváhania priamo odpovie a hneď odkryje svoje karty.

Spôsobov, ktorým si poradcu môžete preveriť je viacero. Toto je len jeden z nich.

Ak sa vám tieto tipy páčia, tak kliknete pod článkom na „páči sa mi“. Ak si myslíte, že by tento článok dokázal pomôcť aj vašim známym, tak ho zdieľajte prostredníctvom sociálnych sietí.

Napíšte mi, čo pre Vás môžem spraviť a ako Vám môžem pomôcť.

Mgr. Jaroslav Ilek - expertnafinancie.sk

Mgr. Jaroslav Ilek

Som zakladateľom tohto webu, autorom ebooku "7 tipov ako ušetriť na finančných produktoch", autorom viac ako 200 článkov o financiách a regionálnym riaditeľom v spoločnosti Swiss Life Select Slovensko, ktorá je súčasťou švajčiarskej skupiny Swiss Life.

Na finančnom trhu sa pohybujem už od roku 2005. Mojou srdcovkou sú investície a momentálne ich spravujem 106 klientom. V rámci správy majetku riešim financie komplexne a preto im pomáham aj pri výbere a nastavení iných finančných produktov.

Vediem tím profesionálnych poradcov, ktorí majú kancelárie vo viacerých krajských mestách, ako sú BA, KE, ZA, TN. Som pre nich mentorom, koučom a občas aj bútľavou vŕbou. Ešte stále prijímam aj nových poradcov, ktorým odovzdávam to, čo som sa naučil v praxi počas 15 rokov.

Pomáham im zlepšovať systém práce tak, aby ich klienti vyhľadávali sami, mohli si vyberať, s kým budú spolupracovať a aby vďaka tomu zarábali 2 – 3 x viac ako je bežné v tomto odbore.

Keď chcete, aby som vám pomohol so správnym výberom finančných produktov, podľa vašich potrieb alebo sa chcete pridať do môjho tímu profesionálov, tak mi zavolajte alebo napíšte email na kontakty, ktoré vidíte nižšie.

jaroslav.ilek@swisslifeselect.sk    0911 857 221

Chcete platiť menej za svoje finančné produkty?