Úverový register o Vás prezradí všetko

Úverový register o Vás prezradí všetko
Úverový register je pre banky veľmi nebezpečná zbraň, proti ktorej sa ťažko bráni. Vďaka nemu si banka ľahko zistí Vašu úverovú minulosť a zodpovednosť pri splácaní úverov. Jediná možnosť ako sa dá ubrániť, je vždy svoje splátky platiť načas.

Úverový register alebo aj Spoločný register bankových informácií (SRBI) využívajú v prvom rade banky na zníženie úverového rizika. Aj vďaka registru môžu banky poskytnúť nižšie úroky na úverových produktoch.

Nedisciplinovaní klienti sú však na tom horšie. Pri schvaľovaní nového úveru ich banka ľahko odhalí a k úveru sa dostanú oveľa ťažšie.

Kto je vedený v registri?

Každý klient, ktorý má hypotéku, spotrebný úver, stavebný úver, medziúver alebo aj povolené prečerpanie na účte, či kreditnú kartu. V registri sú dokonca uvedení aj žiadatelia o úver, ktorým úver nebol schválený.

Aké informácie úverový register zaznamenáva?

  • Osobné údaje – meno, priezvisko, rodné číslo, adresa.
  • Údaje o existujúcich a ukončených úveroch – finančná inštitúcia, typ úveru, začiatok úveru, výška úveru, zostatok istiny, výška splátky, počet oneskorených splátok a maximálna dlžná čiastka.
  • Žiadosti o úver – typ úveru, fáza (žiadosť, odvolané, odmietnuté), rola (žiadateľ, ručiteľ), finančná inštitúcia, dátum žiadosti, počet splátok, výška úveru.
  • Nesplátkové operácie – všetky informácie o povolených prečerpaniach (kontokorentný úver) a kreditných kartách.
  • V registri sa nachádzajú aj informácie, ak ste niekomu ručiteľom na úvere.

Pred bankou neschováte nič. Aj prehrešky z minulosti vidí každá banka, pretože v registri sa uchovávajú informácie taktiež o ukončených úveroch. V článku "Ako sa vyhnúť zápisu do úverového registra" si môžete prečítať, čomu by ste sa mali vyvarovať, ak chcete mať čistý úverový register.

Ako a kde získať výpis z úverového registra

Spoločný register bankových informácii má kontaktné pracovisko v Bratislave na ulici Malý trh 2/A. O výpis z úverového registra si môžete požiadať osobne v Bratislave alebo aj poštou. Formuláre si stiahnete priamo na ich webovej stránke (www.sbcb.sk). Pri osobnej návšteve máte možnosť získať výpis na počkanie, samozrejme za príplatok. Ak máte dostatok času, tak štandardná doba na vystavenie výpisu je 30 dní a pošlú Vám ho poštou na Vašu adresu.


Zaujíma Vás ako si môžete vybaviť hypotéku s dobrými podmienkami? Ak chcete využiť konzultáciu, tak vyplňte formulár pod článkom alebo mi priamo zavolajte.

Napíšte mi, čo pre Vás môžem spraviť a ako Vám môžem pomôcť.

Mgr. Jaroslav Ilek - expertnafinancie.sk

Mgr. Jaroslav Ilek

Pomáham ľuďom pri výbere a nastavení finančných produktov, aby za ne platili čo najmenej a získali čo najväčší úžitok.

jaroslav.ilek@fincentrum.com    0911 857 221

Chcete platiť menej za svoje finančné produkty?