Štátny príspevok pre mladých od 1.4.2015 dostane opäť viac ľudí

Štátny príspevok pre mladých od 1.4.2015 dostane opäť viac ľudí
Hypotéku so štátnym príspevkom pre mladých dostane od 1.4.2015 viac ľudí ako doteraz. Nie je to prvoaprílový žart. Posúva sa hranica maximálneho príjmu na získanie hypotéky pre mladých a posúva sa smerom hore. Štátny príspevok vďaka tomu získajú aj ľudia s vyšším príjmom.

Podmienky na získanie štátneho príspevku

Podmienky na získanie štátneho príspevku pre mladých sa nezmenili. Sú rovnaké už dlhšie obdobie. Stačí ak splníte tieto 3 podmienky:

  • Neprekročíte vek 35 rokov. Najneskôr môžete podať žiadosť v deň svojich 35. narodenín.
  • Váš hrubý príjem za predchádzajúci kalendárny rok (2014) je maximálne 1,3 násobok priemernej nominálnej mzdy v národnom hospodárstve a to za druhý kalendárny štvrťrok, predchádzajúci štvrťroku podania žiadosti o úver. Od 1.4.2015 sa maximálny príjem počíta z posledného kvartálu 2014.
  • Účelom úveru bude nadobudnutie nehnuteľnosti, výstavba nehnuteľnosti alebo zmena/údržba nehnuteľnosti. Samozrejme ide o nehnuteľnosť určenú na bývanie – byt alebo dom.

Prečo stúpa príjmová hranica na štátny príspevok pre mladých práve od 1.4.2015?

Odpoveď je jednoduchá. Ako som spomínal vyššie, tak do výpočtu od 1.4. vstupuje priemerný príjem nominálnej mzdy v národnom hospodárstve za posledný kvartál v roku 2014. Je to práve ten kvartál, kedy väčšina firiem vypláca odmeny pre svojich zamestnancov.

Keďže priemerný príjem je poslednom kvartáli najvyšší v každom roku, tak práve preto je každý rok od 1.4. najvyššia hranica maximálne príjmu na získanie štátneho príspevku pre mladých k hypotéke.

Od 1.4.2015 je táto hranica 1.193,40 € a v prípade 2 žiadateľov sa príjem posudzuje spoločne a maximum na štátny príspevok je 2.386,80 €.

Stiahnite si zdarma E-BOOK: 7 tipov ako ušetriť na finančných produktoch

Ako zareagovali banky na pokles sadzieb pri hypotékach

Pri hypotéke so štátnym príspevkom pre mladých získate o 3% nižší úrok ako na štandardnej hypotéke. Teda aspoň takto by to malo byť, ak to ideme podľa logiky. 2% zadotuje štát a 1% poskytne banka. Skutočnosť je častokrát iná a prekvapí takmer každého, kto si k hypotéke vybavuje štátny príspevok.

Nakoľko úroky na bežných hypotékach, ktoré sa dajú vybaviť, klesli na úroveň okolo 2% p.a. (od 1,59% vyššie), tak banky na to veľmi rýchlo zareagovali. Logicky by mal byť úrok na hypotéke takmer v každej banke po zarátaní štátneho príspevku pre mladých 0% p.a., keďže skoro všade sú sadzby bez príspevku pod 3% p.a.

Skutočnosť je však úplne iná. Banky pri hypotékach so štátnym príspevkom zodvihli základný úrok tak, aby viac zarobili. Bežne sa stáva, že banky pri hypotéke pre mladých zodvihnú základný úrok o 1% a niekedy aj viac, od ktorého sa odrátava bonifikácia banky a potom v skutočnosti úrok na hypotéke nie je o 3% nižší ako by logicky mal byť, ale menej. To 1% z úroku, ktoré dajú k hypotéke pre mladých dole, dajú dole z toho, čo predtým umelo navýšili hore. Darmo, aj banky chcú zarobiť.

Aj napriek tomu sa v mnohých prípadoch stále viac oplatí hypotéka so štátnym príspevkom pre mladých ako bez neho.


V prípade, že máte výber hypotéky pre mladých ešte pred sebou a chcete sa uistiť, že si vyberiete naozaj to najlepšie a nemáte dosť času, aby ste obehali všetky banky, tak môžete osloviť finančného sprostredkovateľa.

Pomôže vám s vypracovaním ponúk, porovnaním hypoték pre mladých a výberom podľa vami zadaných kritérií. Okrem toho vám môže vybaviť výnimky navyše, vďaka ktorým na hypotéke pre mladých ušetríte ešte viac.

Napíšte mi, čo pre Vás môžem spraviť a ako Vám môžem pomôcť.

Mgr. Jaroslav Ilek - expertnafinancie.sk

Mgr. Jaroslav Ilek

Pomáham ľuďom pri výbere a nastavení finančných produktov, aby za ne platili čo najmenej a získali čo najväčší úžitok.

jaroslav.ilek@fincentrum.com    0911 857 221

Chcete platiť menej za svoje finančné produkty?