Štátny príspevok pre mladých od 1.1.2015 – zmena maximálneho príjmu o 26 €

Štátny príspevok pre mladých od 1.1.2015 – zmena maximálneho príjmu o 26 €
Pred koncom roka som musel opäť narýchlo vyriešiť zopár hypoték so štátnym príspevkom pre mladých. Išlo o ľudí, ktorí by v roku 2015 už na neho stratili nárok. Od 1.1.2015 sa totiž mení príjmová hranica na štátny príspevok pre mladých. Znižuje sa o 26 €.

Podmienky na získanie štátneho príspevku pre mladých

Štátny príspevok pre mladých môžete získať, ak splníte tieto 3 nasledovné podmienky:

  • Neprekročíte vek 35 rokov. Najneskôr môžete podať žiadosť v deň svojich 35. narodenín.
  • Váš hrubý príjem za predchádzajúci kalendárny rok (2014) je maximálne 1,3 násobok priemernej nominálnej mzdy v národnom hospodárstve a to za druhý kalendárny štvrťrok, predchádzajúci štvrťroku podania žiadosti o úveru. Momentálne je hranica 1.088,10 € v prípade jedného žiadateľa a v prípade, že o štátny príspevok pre mladých žiadate s partnerom, tak je príjmová hranica 2.176,20 €. Od 1.4.2015 bude príjmová hranica vyššia.
  • Účelom úveru bude nadobudnutie nehnuteľnosti, výstavba nehnuteľnosti alebo zmena/údržba nehnuteľnosti. Samozrejme ide o nehnuteľnosť určenú na bývanie – byt alebo dom. Na stavebný pozemok vám štátny príspevok neposkytne skoro žiadna banka. Len jedna banka na trhu, o ktorej viem, dokáže poskytnúť štátny príspevok pre mladých aj na stavebný pozemok, ak sú na ňom IS, vybavené stavebné povolenie a účel je výstavba nehuteľnosti na bývanie.

V ktorých bankách hypotéku pre mladých nezískate

Hypotéku so štátnym príspevkom pre mladých poskytujú všetky hypotekárne banky okrem mBank, Oberbank a Poštovej banky. Tieto 3 poskytujú len spotrebiteľské úvery zabezpečené nehnuteľnosťou, ku ktorým štátny príspevok nie je možné poskytnúť.

Stiahnite si zdarma E-BOOK: 7 tipov ako ušetriť na finančných produktoch

Koľko môžete ušetriť vďaka štátnemu príspevku pre mladých

Štátny príspevok pre mladých sa poskytuje na obdobie 5 rokov a vďaka nemu momentálne získate úrokové zvýhodnenie vo výške 3% (1% banka a 2% štát).

Napr. pri hypotéke 50.000 €, dobe splácania 30 rokov, hodnote nehnuteľnosti 75.000 € a základnom úroku 3,5% p.a. je rozdiel v mesačnej splátke 74,93 € mesačne.

Celkový rozdiel za 5 rokov je 4.495,80 €. Je to suma, ktorá pre mnohých ľudí stojí za to, aby si vybavili k hypotéke štátny príspevok pre mladých.

Samozrejme úrok nie je všetko. Banky totiž inkasujú splátky úveru rôznym spôsobom. Niektoré úročia zostatok istiny úveru plným úrokom tak, že si stiahnu anuitnú splátku, kde je splátka úroku presne taká istá ako pri hypotéke bez štátneho príspevku alebo v lepšom prípade je úrok očistený aspoň o 1% príspevok banky.

V ideálnom prípade banka úročí istinu úveru úrokom zníženým o celé 3% a v anuitnej splátke úrok tvorí významne nižšiu časť. Táto na prvý pohľad maličkosť môže spôsobiť rozdiel v zostatku istiny úveru po 5 rokoch aj o niekoľko tisíc eur. A práve preto je podstatné vybrať si čo najvhodnejšiu banku.


Pri výbere vhodnej banky si najskôr spravte prehľad všetkých bánk a až potom si vyberte pre vás tu najvhodnejšiu. Môžete si ich všetky obehať sami alebo sa poraďte so svojim finančným sprostredkovateľom.

Napíšte mi, čo pre Vás môžem spraviť a ako Vám môžem pomôcť.

Mgr. Jaroslav Ilek - expertnafinancie.sk

Mgr. Jaroslav Ilek

Pomáham ľuďom pri výbere a nastavení finančných produktov, aby za ne platili čo najmenej a získali čo najväčší úžitok.

jaroslav.ilek@fincentrum.com    0911 857 221

Chcete platiť menej za svoje finančné produkty?