PSS od roku 2015 radikálne znižuje úrok na starších zmluvách

PSS od roku 2015 radikálne znižuje úrok na starších zmluvách
PSS pripravila novoročné prekvapenie. Viac ako 40.000 ľuďom zníži úrok na stavebnom sporení z 3% iba na 1,75%. Ide o zásadnú zmenu podmienok počas hry. Pre mnohých ľudí je to impulzom k odchodu z PSS k iným finančným produktom s možnosťami vyššieho zhodnotenia. Chcem poradiť

Celé to začalo tento týždeň. Od pondelka mi denne telefonuje a píše niekoľko ľudí ohľadom PSS. Niektorí sa chcú len utvrdiť v tom, že list z PSS pochopili správne, niektorí sa pohoršene pýtajú, či má na to PSS právo a niektorí sa rovno pýtajú, kde môžu zarobiť viac ako v PSS a čo majú spraviť.

Preto som sa rozhodol, že napíšem tento článok, v ktorom zhrniem len najpodstatnejšie informácie, ktoré vám môžu pomôcť nájsť odpovede na vaše otázky.

Komu PSS znižuje úrok?

PSS (Prvá stavebná sporiteľňa) neznižuje úrok každému. Na mušku si vzala klientov, ktorí majú staršie zmluvy s úročením 3% p.a. Trochu to spresním. Zmena úroku prebehne hlavne na zmluvách stavebného sporenia, ktoré spĺňajú tieto kritéria:

  • 3% úrok na sporení,
  • majú viac ako 6 rokov,
  • spĺňajú podmienky pridelenia cieľovej sumy.

Koľkým ľuďom PSS zníži úrok?

Podľa materiálu, ktorý PSS posielala svojim partnerom je to cca 45.000 ľudí. Je to naozaj hodne. Mám však ten pocit, že pre PSS sú momentálne dôležitejší ľudia, ktorí si požičiavajú ako tí, ktorí si len šetria. A časti z týchto ľudí, ktorí si chcú len šetriť a to s 3% úrokom, momentálne prichádzajú listy o zmenách.

Prečo PSS znižuje 3% úrok na 1,75%?

PSS je komerčná inštitúcia a v každej situácii na trhu chce dosahovať čo najvyšší zisk. Momentálne na trhu klesajú sadzby na úveroch a taktiež sadzby na bankových vkladoch. Hlavným zdrojom príjmu PSS sú úroky zo stavebných úverov a medziúverov.

Naopak vyplácané úroky na vkladoch v stavebnom sporení sú pre PSS výdavky. A najviac ich bolia práve zmluvy s 3% úročením vkladov. Toto nie je stanovisko PSS, je to môj osobný pohľad na situáciu.

Do článku radšej nepíšem to, čo mi o tejto zmene na adresu PSS povedali ľudia. Možno práve to isté, čo si o tom myslíte aj vy. A sami uznáte, že sa to tu veľmi nehodí.

Stiahnite si zdarma E-BOOK: 7 tipov ako ušetriť na finančných produktoch

Oplatí sa ešte v PSS šetriť v stavebnom sporení?

Toto je jedna z najčastejších otázok, ktorú sa ma pýtajú ľudia sporiaci v stavebnom sporení. Začína im vadiť znižovanie výnosu v stavebnom sporení a to nielen z dôvodu znižovania úroku, ale aj z dôvodu znižovania štátnej prémie, resp. podmienok na jej získanie.

Štandardný úrok na väčšine nových zmlúv stavebného sporenia v PSS je 2% p.a. Úrok na zmluvách, kde máte momentálne 3% p.a., bude od 1.1.2015 len 1,75% p.a.

Úroky na termínovaných vkladoch momentálne aj pri najlepších možných kombináciách výšky vkladu, viazanosti a banky dosahujú maximálne 2,5% p.a., vo väčšine bánk ledva 1% p.a. Z tohto pohľadu úrok po znížení na 1,75% p.a. v stavebnom sporení je vyšší ako v mnohých termínovaných vkladoch. Nie je to až také zlé, ako si ľudia na prvý pohľad myslia.

Komu sa teda oplatí zostať v PSS a komu sa oplatí odísť?

Teraz už budem stručný. Ak sa uspokojíte s úrokom 1,75% p.a. alebo nemôžete peniaze časovo viazať, tak sa vám oplatí v PSS zostať.

Ak sa vám naopak bude zle spávať s vedomím, že vaše peniaze zarábajú len 1,75% p.a., čo je málo, tak sa vám oplatí zo stavebného sporenia odísť. Je kopec produktov, kde môžete zarobiť viac ako vo „vylepšenom“ stavebnom sporení.

Kde môžete zarobiť viac?

Začnem tým, kde môžete zaručene  zarobiť menej. Ak tipujete bankové produkty, tak triafate do čierneho. Bežné účty okolo nuly, sporiace účty bez obmedzení a skrytých podmienok do 1%, bežné termínované vklady väčšinou do 1% a tie lepšie len výnimočne presiahnu 2%. Je to bieda.

Z bežne dostupných produktov zarábajú viac hlavne otvorené podielové fondy. S viacerými mám osobné skúsenosti aj ja. Väčšina z nich mi zarába niekoľkonásobne viac ako stavebné sporenie.

Ako sú na tom podielové fondy so svojimi výnosmi? K dnešnému dňu som si pozrel výnosy fondov, ktoré má v ponuke obchodník EIC. Našiel som tam 189 fondov, ktoré malo za posledných 5 rokov výnos vyšší ako 5% p.a.

Nedá sa paušalizovať, že každý podielový fond zarobí viac ako stavebné sporenie. Avšak na trhu si v dnešnej dobe naozaj máte z čoho vyberať. Je kopec fondov so slušnými výnosmi, ktoré vám peniaze zhodnotia viac ako bankové produkty. To, čo je najpodstatnejšie, je správny výber a vhodné nastavenie, ktoré zaručí primeraný výnos.


Máte na výber 2 možnosti. Buď sa potrápite s výberom vhodných produktov sami alebo oslovíte svojho finančného sprostredkovateľa. Skúsený sprostredkovateľ vám môže ušetriť kopec času pri výbere a vhodnom nastavení vašich investícií, aby vám zarobili čo najviac.

Napíšte mi, čo pre Vás môžem spraviť a ako Vám môžem pomôcť.

Mgr. Jaroslav Ilek - expertnafinancie.sk

Mgr. Jaroslav Ilek

Som zakladateľom tohto webu a regionálnym riaditeľom v spoločnosti Swiss Life Select Slovensko. Pomáham ľuďom pri zhodnocovaní a ochrane ich majetku. Som človek z praxe. Aktívne sa starám o viac ako 100 klientov. Píšem o financiách, investovaní a efektívnom využívaní finančných produktov. Vediem tím finančných poradcov, pre ktorých som mentorom, koučom a občas aj bútľavou vŕbou.

jaroslav.ilek@swisslifeselect.sk    0911 857 221