Porovnanie poplatkov pri investovaní do IŽP a priamo do podielových fondov

Porovnanie poplatkov pri investovaní do IŽP a priamo do podielových fondov
Investovanie cez životné poistenie je drahé a netransparentné. Aj napriek tomu ho používa na sporenie kopec ľudí. Prečo? Asi netušia aké poplatky platia v IŽP. Ako ste na tom vy? Pozrite sa aké poplatky nájdete v jednom z bežných IŽP a o koľko sú vyššie v porovnaní s investovaním priamo do fondov.

Nebudem zbytočne popisovať všetky možné poplatky, ktoré sú v investičnom životnom poistení. V programoch pravidelného investovania do fondov väčšina z nich absentuje a vďaka tomu môžete viac zarobiť.

Radšej ukážem stručné porovnanie poplatkov, výnosov a celkového výsledku pri investovaní cez IŽP a pri investovaní priamo do podielových fondov.

Investovanie cez IŽP vs. podielové fondy

Porovnal som investovanie 100 € mesačne na 20 rokov cez poistenie a priamo cez podielové fondy. Pri poistení som rátal len s investovaním bez poistnej zložky.

Začnem grafickým výsledkom. Modrá je vklad, červená je priebeh investičného životného poistenia a zelená je priebeh pravidelného investovania priamo do podielových fondov.

Zdroj: poradensky softvér FinPlan

Poplatky v investičnom životnom poistení sú zbytočne vysoké

Budem pokračovať ďalej, aby ste videli, čo sa za tým skrýva. Na obrázku nižšie sú poplatky v IŽP a výsledok po 20. roku investovania. Je to reálny produkt jednej z najväčších poisťovní na trhu. Nie je ani najlacnejší a nie je ani najdrahší. Ale aj najlacnejšie IŽP je drahšie ako najdrahšie programy investovania.

Zdroj: poradensky softvér FinPlan

Tieto poplatky sú ohromne vysoké a sú úplne zbytočné. Všimnite si nenápadný poplatok za správu fondov, teda nenápadný v sadzobníku poplatkov. Tu naopak svieti ako mesiac na jasnej oblohe. A paradox je ten, že poisťovňa fondy vôbec nespravuje. Je to poplatok absolútne za nič.

Stiahnite si zdarma E-BOOK: 7 tipov ako ušetriť na finančných produktoch

Poplatky pri investovaní do fondov sú neporovnateľne nižšie

Takto vyzerajú poplatky a výsledok pri pravidelnom investovaní do podielových fondov bez poisťovne. Rátam so vstupným poplatkom do fondov vo výške 3,6%. Celkový výnos je v oboch prípadoch rovnaký a to vo výške 5% p.a.


Zdroj: poradensky softvér FinPlan

Zisk uvedený na tomto obrázku znamená rozdiel medzi investovaním cez investičné životné poistenie nemenovanej poisťovne a investovanie priamo do podielových fondov. Samozrejme v prospech investovania bez poisťovne.

Naozaj nie je jedno ako investujete svoje peniaze. Ak je to možné, tak sa určite oblúkom vyhnite životnej poistke na "sporenie" a investujte radšej priamo do podielových fondov.

Ukážka výnosov v podielových fondoch

Výber podielových fondov na investovanie je kapitola sama o sebe. Je ich obrovské množstvo. Tu je zopár z nich.

Zdroj: www.eic.eu

Nie je to výber najlepších fondov ani odporúčanie na investovanie do týchto fondov. Je to len zopár fondov veľkého množstva, ktoré môžete použiť na investovanie. Pre niekoho môžu byť fajn a pre niekoho môžu byť nevhodné na investovanie.

Výber investičného produktu je jedna z kľúčových vecí, ktorá vám môže pomôcť dosiahnuť očakávaný výnos. Výber podielových fondov a nastavenie svojej investície môžete prekonzultovať so svojim finančným sprostredkovateľom.

Chcete poradiť s investovaním?
NAPÍŠTE MI.

Mgr. Jaroslav Ilek - expertnafinancie.sk

Mgr. Jaroslav Ilek

Som zakladateľom tohto webu, autorom ebooku "7 tipov ako ušetriť na finančných produktoch", autorom viac ako 200 článkov o financiách a regionálnym riaditeľom v spoločnosti Swiss Life Select Slovensko, ktorá je súčasťou švajčiarskej skupiny Swiss Life.

Na finančnom trhu sa pohybujem už od roku 2005. Mojou srdcovkou sú investície a momentálne ich spravujem 106 klientom. V rámci správy majetku riešim financie komplexne a preto im pomáham aj pri výbere a nastavení iných finančných produktov.

Vediem tím profesionálnych poradcov, ktorí majú kancelárie vo viacerých krajských mestách, ako sú BA, KE, ZA, TN. Som pre nich mentorom, koučom a občas aj bútľavou vŕbou. Ešte stále prijímam aj nových poradcov, ktorým odovzdávam to, čo som sa naučil v praxi počas 15 rokov.

Pomáham im zlepšovať systém práce tak, aby ich klienti vyhľadávali sami, mohli si vyberať, s kým budú spolupracovať a aby vďaka tomu zarábali 2 – 3 x viac ako je bežné v tomto odbore.

Keď chcete, aby som vám pomohol so správnym výberom finančných produktov, podľa vašich potrieb alebo sa chcete pridať do môjho tímu profesionálov, tak mi zavolajte alebo napíšte email na kontakty, ktoré vidíte nižšie.

jaroslav.ilek@swisslifeselect.sk    0911 857 221

Chcete platiť menej za svoje finančné produkty?