Nie je dôležité koľko zarábate, ale koľko si dokážete odložiť

Nie je dôležité koľko zarábate, ale koľko si dokážete odložiť
Výška príjmu nerozhoduje o tom, koľko si človek dokáže odložiť. Častokrát rovnako zarábajúci ľudia majú radikálne rozdielnu finančnú situáciu. Ako je to možné? Čím sa riadia ľudia, ktorí majú finančné rezervy?

Vo svojej praxi sa stretávam s ľuďmi, ktorí zarábajú slušne aj na bratislavské pomery. Mnohokrát ide o ľudí, ktorých práca, vek, plat a životná situácia je veľmi podobná. Aj napriek tomu je ich finančná situácia diametrálne odlišná.

Na jednej strane stoja ľudia, ktorí nemajú absolútne žiadne finančné rezervy a na strane druhej sú ľudia, ktorí majú finančné rezervy aj niekoľko desiatok tisíc EUR.

Dokonca aj ľudia, ktorí zarábajú málo, môžu mať podstatne vyššie finančné rezervy ako ľudia s vysokým príjmom. Viac ako výška príjmu zaváži postoj ľudí k peniazom a hospodárenie s nimi.

Čím sa riadia ľudia, ktorí majú finančné rezervy?

1. Hľadajú spôsoby ako zarobiť peniaze

Vedieť zarobiť peniaze je dôležité. Je to základ na to, aby si človek mal z čoho odložiť a vytvárať finančné rezervy. Od výšky príjmu sa odvíja potenciál vytvárania úspor. Samozrejme v kombinácii s druhým bodom.

2. Dokážu minúť menej ako zarobia

Najväčšie tajomstvo bohatých ľudí je v tom, že si časť  zarobených peňazí odkladajú a vytvárajú si finančné rezervy. Len dobre zarábať nestačí, aj keď je to základ. Tvorba bohatstva začína tým, že miniete menej ako zarobíte.

3. Zhodnocujú svoje finančné rezervy

Zarobiť, neminúť a zhodnocovať. Peniaze na účte strácajú na hodnote. Bohatí ľudia nechajú svoje finančné rezervy pracovať. Minimum je pokoriť infláciu, aby ste zachovali hodnotu úspor. Ideálne je však infláciu výraznejšie prekonať.

Je lepšie investovať málo ako vôbec nič.

Začať investovať málo, je omnoho lepšie ako nezačať investovať vôbec. Je to len jednoduchá matematika. Kto si nič neodkladá, bude mať na konci istú nulu. Ten, kto si odkladá hoci aj málo, bude mať vždy viac.

Stiahnite si zdarma E-BOOK: 7 tipov ako ušetriť na finančných produktoch

Koľko dokážete zarobiť pri investovaní 100 Eur mesačne?

Na obrázku nižšie môžete vidieť koľko vám dokáže zarobiť investovaných 100 € mesačne. Čím dlhšie necháte svoje peniaze pracovať, tým je väčší rozdiel medzi sumou na konci a sumou, ktorú ste vložili.

Zároveň z tohto obrázku jasne vyplýva skutočnosť, že čas je veľmi dôležitý faktor, ktorý vám v kombinácii s vhodným investičným produktom pomôže dosiahnuť vyšší zisk.


Pri výbere vhodného produktu na investovanie máte 2 možnosti. Buď sa s výberom potrápite sami a spoľahnete sa na vlastný úsudok alebo môžete osloviť finančného poradcu, ktorý vám pomôže s výberom a nastavením vhodného investičného produktu.

Chcete poradiť s investovaním?
NAPÍŠTE MI.

Mgr. Jaroslav Ilek - expertnafinancie.sk

Mgr. Jaroslav Ilek

Som zakladateľom tohto webu, autorom ebooku "7 tipov ako ušetriť na finančných produktoch", autorom viac ako 200 článkov o financiách a regionálnym riaditeľom v spoločnosti Swiss Life Select Slovensko, ktorá je súčasťou švajčiarskej skupiny Swiss Life.

Na finančnom trhu sa pohybujem už od roku 2005. Mojou srdcovkou sú investície a momentálne ich spravujem 106 klientom. V rámci správy majetku riešim financie komplexne a preto im pomáham aj pri výbere a nastavení iných finančných produktov.

Vediem tím profesionálnych poradcov, ktorí majú kancelárie vo viacerých krajských mestách, ako sú BA, KE, ZA, TN. Som pre nich mentorom, koučom a občas aj bútľavou vŕbou. Ešte stále prijímam aj nových poradcov, ktorým odovzdávam to, čo som sa naučil v praxi počas 15 rokov.

Pomáham im zlepšovať systém práce tak, aby ich klienti vyhľadávali sami, mohli si vyberať, s kým budú spolupracovať a aby vďaka tomu zarábali 2 – 3 x viac ako je bežné v tomto odbore.

Keď chcete, aby som vám pomohol so správnym výberom finančných produktov, podľa vašich potrieb alebo sa chcete pridať do môjho tímu profesionálov, tak mi zavolajte alebo napíšte email na kontakty, ktoré vidíte nižšie.

jaroslav.ilek@swisslifeselect.sk    0911 857 221

Chcete platiť menej za svoje finančné produkty?