Nie je dôležité koľko zarábate, ale koľko si dokážete odložiť

Nie je dôležité koľko zarábate, ale koľko si dokážete odložiť
Výška príjmu nerozhoduje o tom, koľko si človek dokáže odložiť. Častokrát rovnako zarábajúci ľudia majú radikálne rozdielnu finančnú situáciu. Ako je to možné? Čím sa riadia ľudia, ktorí majú finančné rezervy? Chcem poradiť

Vo svojej praxi sa stretávam s ľuďmi, ktorí zarábajú slušne aj na bratislavské pomery. Mnohokrát ide o ľudí, ktorých práca, vek, plat a životná situácia je veľmi podobná. Aj napriek tomu je ich finančná situácia diametrálne odlišná.

Na jednej strane stoja ľudia, ktorí nemajú absolútne žiadne finančné rezervy a na strane druhej sú ľudia, ktorí majú finančné rezervy aj niekoľko desiatok tisíc EUR.

Dokonca aj ľudia, ktorí zarábajú málo, môžu mať podstatne vyššie finančné rezervy ako ľudia s vysokým príjmom. Viac ako výška príjmu zaváži postoj ľudí k peniazom a hospodárenie s nimi.

Čím sa riadia ľudia, ktorí majú finančné rezervy?

1. Hľadajú spôsoby ako zarobiť peniaze

Vedieť zarobiť peniaze je dôležité. Je to základ na to, aby si človek mal z čoho odložiť a vytvárať finančné rezervy. Od výšky príjmu sa odvíja potenciál vytvárania úspor. Samozrejme v kombinácii s druhým bodom.

2. Dokážu minúť menej ako zarobia

Najväčšie tajomstvo bohatých ľudí je v tom, že si časť  zarobených peňazí odkladajú a vytvárajú si finančné rezervy. Len dobre zarábať nestačí, aj keď je to základ. Tvorba bohatstva začína tým, že miniete menej ako zarobíte.

3. Zhodnocujú svoje finančné rezervy

Zarobiť, neminúť a zhodnocovať. Peniaze na účte strácajú na hodnote. Bohatí ľudia nechajú svoje finančné rezervy pracovať. Minimum je pokoriť infláciu, aby ste zachovali hodnotu úspor. Ideálne je však infláciu výraznejšie prekonať.

Je lepšie investovať málo ako vôbec nič.

Začať investovať málo, je omnoho lepšie ako nezačať investovať vôbec. Je to len jednoduchá matematika. Kto si nič neodkladá, bude mať na konci istú nulu. Ten, kto si odkladá hoci aj málo, bude mať vždy viac.

Stiahnite si zdarma E-BOOK: 7 tipov ako ušetriť na finančných produktoch

Koľko dokážete zarobiť pri investovaní 100 Eur mesačne?

Na obrázku nižšie môžete vidieť koľko vám dokáže zarobiť investovaných 100 € mesačne. Čím dlhšie necháte svoje peniaze pracovať, tým je väčší rozdiel medzi sumou na konci a sumou, ktorú ste vložili.

Zároveň z tohto obrázku jasne vyplýva skutočnosť, že čas je veľmi dôležitý faktor, ktorý vám v kombinácii s vhodným investičným produktom pomôže dosiahnuť vyšší zisk.


Pri výbere vhodného produktu na investovanie máte 2 možnosti. Buď sa s výberom potrápite sami a spoľahnete sa na vlastný úsudok alebo môžete osloviť finančného poradcu, ktorý vám pomôže s výberom a nastavením vhodného investičného produktu.

Chcete poradiť s investovaním?
NAPÍŠTE MI.

Mgr. Jaroslav Ilek - expertnafinancie.sk

Mgr. Jaroslav Ilek

Som zakladateľom tohto webu a regionálnym riaditeľom v spoločnosti Swiss Life Select Slovensko. Pomáham ľuďom pri zhodnocovaní a ochrane ich majetku. Som človek z praxe. Aktívne sa starám o viac ako 100 klientov. Píšem o financiách, investovaní a efektívnom využívaní finančných produktov. Vediem tím finančných poradcov, pre ktorých som mentorom, koučom a občas aj bútľavou vŕbou.

jaroslav.ilek@swisslifeselect.sk    0911 857 221